Joomla! 2.5 Türkçe Son Sürüm

Joomla! 1.5

Bir süredir meraklı gözlerle beklenen Joomla! 2.5 serisi Beta sürüm nihayet yayınlandı. Joomla 2.5 Beta1 olarak etiketlenen bu paket, görünenden fazla yenilenme, var olan fonksiyonlara özellik ilaveleri ve yenilik içeriyor. Yanlız Joomla! 1.7 ile halihazırda sorunsuz çalışan bir siteniz varsa henüz 2.5 sürümünü kullanmak için erken olduğunu söylemekte yarar var.

Joomla 2.5 kullanmak için bu paketi sıfırdan kurabilir ya da Joomla 1.7 serisinden normal yükseltme işlemleri ile geçiş yapabilirsiniz. Yani Joomla 1.7 kullanıcıları Joomla 2.5 serisine yönetim panelinden tek tıkla geçebilecek. Bu yenilenen Joomla!nın en güzel özelliklerinden biri olarak göze çarpıyor. Bu çıkan Beta1 sürümünde de bu özellik test edilmiş olacak.

Yalnız dikkat etmeniz gereken bir husus var. Joomla! sürümünü güncellemek için kullanacağınız bu yöntem, 7MB civarında güncelleme paketi sebebiyle sorunlar oluşturabilir. Joomla! 1.7 ile halihazırda sorunsuz çalışan bir siteniz varsa henüz 2.5 sürümüne geçmeyi denemeyiniz.

Joomla 1.7 için bahsettiğimiz diğer Joomla Güncelleme yöntemlerini de deneyebilirsiniz. Joomla 2.5 Beta Türkçe Sürüm henüz yayınlanmadı. Joomla.gen.tr ekibi çeviri çalışmalarına devam ediyor. Twitter'dan verilen bilgiye göre kısa süre içinde yayında olacakmış. 

Joomla 2.5 Kararlı Sürüm Ne Zaman?

Yeni sürüm Joomla 2.5 Stable (kararlı sürüm) çıkış tarihinde bir değişikliğe gidilmedi. Joomla.org sitesinde yazdığına göre, Joomla 2.5.0 genel dağıtımı 10 Ocak 2012 tarihinde yapılması planlanmakta. Bu tarihten sonraki süreç için kilometre taşları şu şekildeymiş:

  • 10 Şubat 2012: Joomla 1.7 sürümü artık desteklenmeyecek ve geliştirilmeyecek, yani ömrünü tamamlamış olacak.
  • Nisan 2012: Joomla 1.5 sürümü ömrünü tamamlayacak ve artık geliştirilmeyecek.
  • Temmuz 2012: Bir sonraki Joomla ana sürümü yayınlanacak.

Bu tarihlerin gönüllü geliştiricilerin çalışma durumuna göre değişebileceğini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Kategori: Joomla!
|
Gösterim: 4083
Yayın Tarihi

Bu sitenin altyapısı ve tasarımı, yönetilebilir web projelerini en iyi yorumlayan sanatçılar tarafından hazırlanmıştır.

Sizde kendinize ait böyle güzel bir internet sitesi istiyorsanız, benimle irtibata geçebilirsiniz.

© 2017 - Muhammed Enes AYDÜZ - Joomla! Profesyoneli

Joomla! Ekip